Ciekawostki Miłość

Co prowadzi do rozstania?

Rozstania nigdy nie zdarzają się z dnia na dzień; jest to seria rzeczy, które prowadzą do rozwiązania relacji. Ale, mniej więcej każdy nieszczęśliwy związek podąża za kilkoma krokami, które ostatecznie prowadzą do rozpadu.

Eric był miły. Był zabawny, ciepły i bardzo atrakcyjny. Nie był szczególnie zmotywowany, ani ambitny, jeśli chodzi o znalezienie pracy, ale miał wielkie marzenia. Te marzenia, wraz z muskularną budową ciała przy wzroście 6’1″, były tym, co przyciągnęło do niego Danielę, pielęgniarkę w wieku około 20 lat. Na początku ich chemia była niemal namacalna; trzymała się każdego jego słowa, ledwo wierząc, że ktoś taki jak on jest nią zainteresowany.

Przez następne trzy miesiące z trudem powstrzymywała podniecenie, jakie do niego czuła. Jednak w miarę upływu miesięcy jego budowa i marzenia pozostawały niezmienne, a jej podniecenie uległo gwałtownemu wyhamowaniu.

Nie potrafiła dokładnie określić dlaczego i próbowała znaleźć wymówki – niektóre słuszne, inne nie – na to, dlaczego jej uczucia się zmieniły. Ale prawda była taka, że jej zainteresowanie związkiem zniknęło. W ciągu następnych kilku tygodni stała się zdystansowana i nieuprzejma, łatwo przychodziło jej krytykowanie go, podczas gdy zaczynała flirtować z innymi mężczyznami.

Czasami wyrażała Ericowi swoje rozczarowanie ich związkiem, innym razem on wyrażał swoje rozczarowanie jej nowym nastawieniem do niego. Próbowali załatać sprawy, co na krótko zmotywowało ich do zbliżenia się do siebie, tylko po to, by znów się oddalić i ostatecznie pójść swoją drogą.

Jeśli rozstanie Erica i Danielli wydaje się znajome, to dlatego, że tak jest. Według badań przeprowadzonych przez Battaglia et al., jeśli chodzi o zerwanie, doświadczenie, które ponad 85% dorosłych Amerykanów miało przynajmniej raz w życiu, wszystko sprowadza się do 16 kroków.

Oto 16 kroków, które ostatecznie prowadzą do rozstań

1. Partner traci zainteresowanie swoją znaczącą osobą.

2. Niezainteresowany partner zaczyna zauważać atrakcyjne alternatywne opcje, które mogłyby być potencjalnymi partnerami do randek.

3. Niezainteresowany partner zaczyna wycofywać się ze związku emocjonalnie i/lub fizycznie.

4. Partnerzy próbują się dogadać.

5. Partnerzy spędzają mniej czasu razem.

6. Brak zainteresowania pojawia się ponownie.

7. Jeden z partnerów, a może tym razem oboje, rozważają zakończenie sprawy na stałe.

8. Partnerzy komunikują sobie wzajemnie swoje uczucia.

9. Partnerzy starają się ponownie wypracować pewne rzeczy.

10. Mimo, że nadal próbują coś wypracować, jedno lub oboje zaczynają zauważać innych ludzi.

11. Jeden lub oboje partnerzy zaczynają zachowywać się z dystansem.

12. Jedno lub oboje mogą chodzić na randki z innymi ludźmi, jednocześnie wciąż się widując.

13. Cykl powtarza się, gdy partnerzy decydują się wrócić do siebie ponownie i spróbować po raz ostatni.

14. Jeden lub obaj partnerzy rozważają ponowne zerwanie.

15. Jeden lub obaj poważnie dystansują się i zyskują poczucie, że ruszyli dalej, podczas gdy nadal technicznie są w związku.

16. Para się rozpada.