Jestem pewien, że są pewne sytuacje i okoliczności w twoim życiu, które chciałbyś zmienić. Często jest to całkiem proste, , ale pozwalamy, aby lenistwo, zwlekanie lub strach stanęły na naszej drodze.
Na przykład, możesz zawsze narzekać, że nie masz czasu na czytanie. Skoro czytanie jest dla Ciebie tak ważne, to co jest takiego trudnego w ułożeniu swojego dnia, żeby znaleźć na nie czas?
Zawsze możesz wstać pół godziny wcześniej rano, albo zrezygnować z pół godziny oglądania telewizji na rzecz czytania książki.
Chcesz nauczyć się języka obcego, pływać dwa razy w tygodniu lub uporządkować swoją szafę? To proste do zrealizowania cele, ale zawsze możesz szukać wymówek, dlaczego nie masz na nie czasu. Po prostu nie traktujesz ich priorytetowo i wolisz trzymać się swojej strefy komfortu.
Czasami mogą nas spotkać sytuacje i okoliczności, których nie jesteśmy w stanie zmienić. Jak powinniśmy postępować w takich sytuacjach?
Jeśli nie możesz zmienić danej sytuacji, zaakceptuj ją i naucz się z nią żyć. Jasne, wymaga to pewnej samodyscypliny i wewnętrznej siły.
Możesz narzekać, mieć pretensje do sytuacji i ludzi z nią związanych i być nieszczęśliwym. To nie pomoże zmienić sytuacji, a ty będziesz tworzył cierpienie i nieszczęście dla siebie.
Nie zawsze można zmienić sytuację
Zmiana zewnętrznych sytuacji i okoliczności może nie zawsze być możliwa, ale zmiana nastawienia jest możliwa.
Przeczytaj powyższe zdanie kilka razy i spróbuj je zapamiętać.
Nie zawsze możesz zmienić sytuacje i okoliczności, ale na pewno możesz nauczyć się zmieniać swoje nastawienie.
Zamiast czuć się urażonym, sfrustrowanym i nieszczęśliwym, możesz nauczyć się być spokojnym, akceptować sytuację i nie walczyć z nią. Możesz spróbować spojrzeć na sytuację beznamiętnie i spróbować dowiedzieć się, czego możesz się z niej nauczyć.
Czy są ludzie, z którymi nie możesz się dogadać w pracy?
Czy masz sąsiadów, których nie lubisz?
Czy twój szef jest zbyt wymagający?
Czy z tego powodu odejdziesz z pracy lub zamieszkasz gdzie indziej?
Często, akceptując sytuację, przestanie ci ona przeszkadzać lub pojawi się rozwiązanie.
Być może natknąłeś się na termin rozwój osobisty i zastanawiałeś się, co on oznacza. Rozwój osobisty nazywany jest również samodoskonaleniem i samorozwojem.
Czym jest rozwój osobisty?
Termin ten odnosi się do różnych technik ulepszania swoich nawyków, zachowań, działań i reakcji.
Oto kilka przykładów, które wyjaśnią, czym jest rozwój osobisty:
Nauka kontrolowania gniewu
Nauka pokonywania prokrastynacji
Nauka pokonywania lenistwa
Nauka bycia bardziej uprzejmym i rozważnym
Stawanie się bardziej odpowiedzialną osobą
Uczenie się nowych rzeczy i rozwijanie nowych umiejętności
Zmienić swój sposób myślenia i stać się bardziej pozytywnym
Skuteczny rozwój osobisty wymaga motywacji, chęci poprawy i woli dążenia do zmian.
Trzeba też być gotowym do wyjścia ze swojej strefy komfortu, a czasem robić rzeczy, które są niewygodne, ale są dla własnego dobra. Ważny jest również otwarty umysł oraz chęć uczenia się i rozwoju.
Rozwój osobisty to ciągły proces, który zaczyna się od najmłodszych lat, ale w większości kształtowany jest przez rodziców, nauczycieli i środowisko.
Jednak aby w pełni go wykorzystać, musisz uświadomić sobie ten proces, wiedzieć, czym on jest i podjąć odpowiednie kroki, aby się rozwijać i doskonalić.