Medycyna Wiedza

Nadciśnienie tętnicze

Nadciśnienie tętnicze ponad dwukrotnie zwiększa ryzyko hospitalizacji związanej z zakażeniem Omicronem, nawet u osób w pełni zaszczepionych i wzmocnionych – wynika z nowego badania prowadzonego przez badaczy z Smidt Heart Institute w Cedars-Sinai. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Hypertension.

Ryzyko jest szczególnie powszechne, biorąc pod uwagę, że prawie 1 na 2 dorosłych w USA ma nadciśnienie, według U.S. Centers for Disease Control and Prevention.

Przesłaniem jest to, że unikanie infekcji jest niezwykle ważne-;nawet wtedy, gdy krążąca odmiana wirusa jest przypuszczalnie przyczyną łagodnej choroby u większości ludzi.”

Joseph E. Ebinger, MD, kardiolog kliniczny i dyrektor analityki klinicznej w Smidt Heart Institute oraz pierwszy autor badania

Przeglądając elektroniczną dokumentację medyczną, badacze z Cedars-Sinai zidentyfikowali 912 osób, które zostały w pełni zaszczepione szczepionką mRNA, otrzymały zastrzyk przypominający, a następnie zdiagnozowano u nich COVID-19 podczas fali Omicron, która wystąpiła w południowej Kalifornii od 1 grudnia 2021 r. do 20 kwietnia 2022 r. Spośród tych osób, 145 wymagało hospitalizacji.

„Byliśmy zaskoczeni, aby dowiedzieć się, że wiele osób, które były hospitalizowane z COVID-19, miało nadciśnienie i nie miało żadnych innych czynników ryzyka”, powiedział Susan Cheng, MD, MPH, dyrektor Instytutu Badań nad Zdrowym Starzeniem się w Departamencie Kardiologii w Smidt Heart Institute i starszy autor badania. „Jest to niepokojące, jeśli weźmiemy pod uwagę, że prawie połowa dorosłych Amerykanów ma wysokie ciśnienie krwi”.

Zespół stwierdził również, że przewlekła choroba nerek, przebyty zawał serca lub niewydolność serca znacznie zwiększają ryzyko hospitalizacji po infekcji.

„Te odkrycia były oczekiwane, biorąc pod uwagę, że są to przewlekłe warunki medyczne, które są dobrze ustalone, aby być związane z gorszymi wynikami”, powiedział Ebinger, adiunkt w Klinice Kardiologii w Smidt Heart Institute.

Powiązane historie

Naukowcy badają aspergilozę płucną związaną z COVID-19

Naukowcy identyfikują podobny do papainy inhibitor proteazy przeciwko COVID-19

Palenie zwiększa ryzyko ciężkich wyników leczenia COVID-19 u pacjentów hospitalizowanych

Ponieważ nadciśnienie tętnicze jest częste u osób z przewlekłą chorobą nerek, zawałem serca i niewydolnością serca, badacze przeprowadzili analizę, w której wykluczono pacjentów, u których w pewnym momencie zdiagnozowano te schorzenia. Ryzyko hospitalizacji było nadal znaczne dla osób, u których zdiagnozowano samo nadciśnienie.

Ryzyko hospitalizacji z powodu COVID-19 wzrastało również wraz z wiekiem i czasem, jaki upłynął pomiędzy ostatnim szczepieniem uczestnika badania a zakażeniem. Nadciśnienie tętnicze było jednak związane z największą wielkością ryzyka: 2,6-krotną.

Wyniki te stanowią rozszerzenie doniesień z początku pandemii, w których również stwierdzono związek między nadciśnieniem a ciężkim przebiegiem COVID-19. Co ciekawe, badacze stwierdzili, że warunki takie jak otyłość i cukrzyca, czynniki ryzyka zidentyfikowane na początku pandemii, nie były tak silnie związane z hospitalizacją podczas fali Omicron. Ryzyko nadciśnienia, jednak utrzymywało się. Potrzeba więcej badań, aby zrozumieć procesy biologiczne, które mogą powodować cięższe COVID-19 choroby u osób z nadciśnieniem i jak zmniejszyć to ryzyko.

„Odkrycie, dlaczego nadciśnienie jest związane z COVID-19, może pomóc nam lepiej zrozumieć, jak SARS-CoV-2 wpływa na organizm i zapewnić wyraźniejsze cele dla zapobiegania i leczenia”, powiedział Cheng, Erika J. Glazer Chair in Women’s Cardiovascular Health and Population Science w Cedars-Sinai.

Tymczasem osoby z nadciśnieniem, u których rozwinie się COVID-19, powinny być świadome zwiększonego ryzyka hospitalizacji i porozmawiać z lekarzem o terapii przeciwwirusowej, według Ebingera.