Medycyna

Otyłość i cukrzyca

Otyłość i cukrzyca (zwłaszcza cukrzyca typu 2) mają swoje korzenie w niezdrowej, bogatej w kalorie diecie. Planowanie diety i zdrowy, zbilansowany sposób odżywiania stanowią zatem ważną część terapii obu tych schorzeń.

Wstępna strategia dietetyczna u chorych na cukrzycę polega na poprawieniu wyborów żywieniowych w celu spełnienia zaleceń zawartych w wytycznych dietetycznych dla Amerykanów z 2010 roku oraz w dokumencie MyPlate wydanym przez amerykański Departament Rolnictwa. Podstawowym założeniem jest ograniczenie tłuszczów, zwłaszcza nasyconych i trans, cholesterolu, a także sodu w diecie. Oprócz diety należy zwiększyć aktywność fizyczną.

Docelowo łagodna lub umiarkowana utrata masy ciała o 5-10% może poprawić kontrolę cukrzycy u tych pacjentów. Pacjentom z cukrzycą zaleca się więc umiarkowane zmniejszenie spożycia kalorii o 250 do 500 kcal/dobę oraz zwiększenie wydatku energetycznego poprzez regularne ćwiczenia fizyczne w celu poprawy wyrównania cukrzycy.

Skład diety zalecanej dla chorych na cukrzycę

Białka

Zaleca się, aby spożycie białka stanowiło od 15 do 20% całkowitej dziennej ilości spożywanych kalorii we wszystkich populacjach. Te same zalecenia dotyczą pacjentów z cukrzycą. Jeśli funkcja nerek jest prawidłowa, nie należy modyfikować zwyczajowego spożycia białka. Jednak spożycie białka powyżej 20% całkowitej dziennej ilości kalorii może przyspieszyć rozwój choroby nerek.

Tłuszcz

Cukrzyca, jak również otyłość są związane z chorobami serca i udarem. Dlatego redukcja tłuszczu w diecie jest bardzo ważna. Osoba z cukrzycą musi wybierać pokarmy o niskiej zawartości tłuszczów nasyconych i przyjmować pokarmy zawierające tłuszcze wielonienasycone sporadycznie, a pokarmy o wysokiej zawartości tłuszczów jednonienasyconych częściej.

Tłuszcze nasycone znajdują się w mięsach, smalcu, wysokotłuszczowych produktach mlecznych, oleju kokosowym, palmowym itp. Oleje te są zwykle stałe w temperaturze pokojowej i są odpowiedzialne za wysoki poziom lipoprotein o niskiej gęstości (LDL) i cholesterolu.

Tłuszcze trans dodatkowo obniżają również HDL – dobry cholesterol. Żywność zawierająca tłuszcze trans to margaryna, masło orzechowe, skrót, ciasteczka itp.

Tłuszcze wielonienasycone są zdrowe dla serca. Mogą obniżyć poziom cholesterolu, gdy są spożywane z umiarem. Tłuszcze wielonienasycone znajdują się w olejach roślinnych, takich jak olej kukurydziany, sojowy, krokoszowy i tłustych rybach, takich jak łosoś, makrela, śledź i pstrąg.