Psychologia Samorozwój

Samoświadomość

Niezależnie od tego, czy prowadzisz prezentację dla sali pełnej uczestników konferencji, czy też rozwiązujesz spór ze swoim partnerem, wiele umiejętności potrzebnych do osiągnięcia celów w tych różnych scenariuszach będzie takich samych.

Aby poprawić swoje techniki komunikacji, uczeni zalecają trening następujących umiejętności.

Przyjmowanie perspektywy

Definiowane jako poznawcza próba rozważenia punktu widzenia innej osoby (Longmire & Harrison, 2018), przyjmowanie perspektywy umożliwia nam komunikowanie się w sposób, który prawdopodobnie będzie rezonował z innymi w sposób, jaki zamierzaliśmy.

Przyjmowanie perspektywy jest często określane jako stawianie się w sytuacji innej osoby.

Na przykład, przygotowując prezentację, możemy przyjąć perspektywę naszych słuchaczy, biorąc pod uwagę ich wiedzę na temat tematu naszego wystąpienia. W ten sposób możemy przekazać informacje w sposób, który będzie odpowiadał poziomowi wiedzy słuchaczy, a nie pozostawi ich w tyle.

Podobnie możemy celowo starać się przyjąć perspektywę naszego partnera podczas nieporozumienia, wyobrażając sobie, jak nasze działania mogą wpłynąć na jego samopoczucie lub jak my byśmy się czuli, gdyby role w konflikcie się odwróciły.

Zazwyczaj wiąże się to z okazaniem empatii osobie, z którą rozmawiamy i stworzeniem przestrzeni dla jej emocji.

Samoświadomość

Samoświadomość obejmuje umiejętność jasnego i obiektywnego postrzegania siebie poprzez refleksję i introspekcję. Wymaga to od Ciebie oddzielenia poczucia tożsamości od myśli i emocji.

Ale dlaczego jest to ważne?

Według psychologa organizacyjnego Tashy Eurich (Workforce.com, 2020), możemy być tylko tak dobrzy w wywieraniu wpływu lub współpracy (i szeregu innych umiejętności), jak jesteśmy w samoświadomości. Oznacza to, że jeśli pracujemy nad rozwojem naszej samoświadomości, może to mieć wpływ na naszą zdolność do komunikowania się, angażowania i empatii z innymi.

Na przykładzie prezentacji konferencyjnej, samoświadomość może pomóc nam rozpoznać, że wydajemy się wycofani, kiedy przemawiamy do tłumu. Ta świadomość pozwala nam następnie zmienić nasze zachowanie i styl komunikacji.

Podobnie w przykładzie niezgody z partnerem, samoświadomość może pomóc nam rozpoznać naszą tendencję do wywoływania reakcji obronnej na dostrzeżoną krytykę w danym obszarze. Samoświadomość może temu przeciwdziałać, pozwalając nam zachować otwarty umysł i ciekawość w takich dyskusjach.

Podsumowując, dobra komunikacja wymaga zrównoważenia naszej własnej perspektywy z perspektywą innych, aby skutecznie przekazać wiadomość i przyjąć informację zwrotną.