Ciekawostki Psychologia

Socjalizacja mężczyzn

Psycholog poznawczy i antropolog kultury Steven Pinker (2012) wyjaśnił, że przez tysiące lat chłopcy byli socjalizowani przez swoich ojców i męską starszyznę do przestrzegania niepisanych zasad „porządku dziobania” męskich grup społecznych. Aby przetrwać w tym porządku dziobania, chłopcy są szkoleni – szczególnie przez swoich ojców – aby unikać cech, takich jak czułość i wrażliwość emocjonalna, które mogłyby uczynić ich podatnymi na zranienie. Cechy te nie tylko sprawiają, że mężczyźni nie mają szans na przetrwanie w porządku dziobania, ale także stanowią przeszkodę w wykonywaniu wielu uciążliwych zadań – takich jak polowanie na żywność i walka zbrojna – które mężczyźni tradycyjnie wykonywali przez tysiąclecia.

Socjalizacja chłopców w porządku dziobania doprowadziła do kultywowania przez nich cech męskości, które według politologa i badacza płci Heather L. Ondercin w niedawnym artykule w „New York Timesie” obejmują agresywność, asertywność, dominację i siłę (Edsall, 2022). Przyjęcie tych cech pomogło mężczyznom wypełnić obowiązki, którymi obdarzyły ich tradycyjne społeczeństwa, ale w dzisiejszym świecie cechy te utrudniają mężczyznom wyrażanie miłości i czułości wobec innych mężczyzn w porządku dziobania, w tym ich ojców.

Pod wieloma względami zmagania ojców i synów z wyrażaniem czułych emocji wobec siebie są tak stare jak czas, a przynajmniej tak stare jak Edyp. Jednak pojęcie konfliktu ojciec-syn było wszechobecne w historii, do tego stopnia, że Freud skonstruował całą teorię, aby spróbować wyjaśnić psychodynamikę tych konfliktów. Jeśli szukasz bardziej współczesnego dziecka plakatu dla konfliktu ojciec-syn, w tej lub innej galaktyce daleko, daleko, nie szukaj dalej niż Luke Skywalker z filmów Star Wars W rzeczywistości, ewolucja relacji Luke’a z jego ojcem Anakinem (aka Darth Vader) oferuje wiele lekcji w postępie relacji między ojcami i synami.

W „Imperium kontratakuje” Luke próbuje dokonać edypalnego zamachu stanu, ale nie może się równać ze starszym, silniejszym Vaderem. Mimo że Vader próbuje wciągnąć syna do wspólnej ligi, by „rządzić galaktyką jak ojciec i syn”, Luke ma dla ojca jedynie pogardę, odmawiając przyłączenia się do niego. Ale w Powrocie Jedi, Luke dojrzał i jest teraz tak potężny jak jego ojciec. Choć ma teraz szansę zabić ojca, wykazuje powściągliwość. Vader poświęca się, by uratować Luke’a przed Imperatorem. W kolejnych scenach, gdy Vader ma umrzeć, Luke jest w stanie w końcu wyrazić czułe emocje wobec niego.

Dla tak wielu mężczyzn, dopiero gdy ich ojcowie stają się osłabieni wiekiem lub chorobą – uosabiając przysłowiowego lwa w zimie – czują się na tyle bezpiecznie, by wyrazić wobec nich czułe, serdeczne emocje. Istnieje wiele powodów, dla których relacje między ojcami i synami są skomplikowane. Jeśli jednak jesteś synem czytającym to teraz, a jedyną rzeczą stojącą na twojej drodze do wyrażenia miłości i uznania dla ojca jest niepisany kodeks tradycyjnej męskości, to mam nadzieję, że nie będziesz czekał, aż twój ojciec będzie stary lub chory, aby to zrobić. Dzień Ojca daje możliwość pogłębienia waszej relacji, gdy jest jeszcze na tyle wcześnie, że może wzbogacić wasze życie. Niech siła (miłości) będzie z tobą.