Medycyna Odżywianie

Wysokie ciśnienie, a witamina C

Około jedna trzecia dorosłych Amerykanów ma wysokie ciśnienie krwi

Wysokie ciśnienie krwi naraża Cię na ryzyko wystąpienia choroby serca, która jest główną przyczyną śmierci na świecie.

Badania wykazały, że witamina C może pomóc obniżyć ciśnienie krwi zarówno u osób z jak i bez wysokiego ciśnienia.

W badaniu na zwierzętach stwierdzono, że przyjmowanie suplementu witaminy C pomogło rozluźnić naczynia krwionośne, które przenoszą krew z serca, co pomogło obniżyć poziom ciśnienia krwi.

Ponadto, analiza 29 badań na ludziach wykazała, że przyjmowanie suplementu witaminy C obniżyło skurczowe ciśnienie krwi (górna wartość) o 3,8 mmHg i rozkurczowe ciśnienie krwi (dolna wartość) o 1,5 mmHg, średnio, u zdrowych dorosłych.

U dorosłych z wysokim ciśnieniem krwi, suplementy witaminy C zmniejszyły skurczowe ciśnienie krwi o 4,9 mmHg i rozkurczowe ciśnienie krwi o 1,7 mmHg.

Chociaż te wyniki są obiecujące, nie jest jasne, czy wpływ na ciśnienie krwi jest długoterminowy. Ponadto, osoby z wysokim ciśnieniem krwi nie powinny polegać na samej witaminie C w leczeniu.

Stwierdzono, że suplementy witaminy C obniżają ciśnienie krwi zarówno u zdrowych dorosłych, jak i u osób z wysokim ciśnieniem krwi.

Może obniżyć ryzyko chorób serca

Choroby serca są główną przyczyną śmierci na całym świecie

Wiele czynników zwiększa ryzyko chorób serca, w tym wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom trójglicerydów lub LDL (złego) cholesterolu i niski poziom HDL (dobrego) cholesterolu.

Witamina C może pomóc zmniejszyć te czynniki ryzyka, co może zmniejszyć ryzyko chorób serca.

Na przykład analiza 9 badań z łączną liczbą 293 172 uczestników wykazała, że po 10 latach osoby, które przyjmowały co najmniej 700 mg witaminy C dziennie, miały o 25% niższe ryzyko wystąpienia choroby serca niż osoby, które nie przyjmowały suplementu witaminy C (10Trusted Source).

Co ciekawe, inna analiza 15 badań wykazała, że spożywanie witaminy C z żywności – nie suplementów – było związane z niższym ryzykiem chorób serca.

Naukowcy nie byli jednak pewni, czy osoby, które spożywały pokarmy bogate w witaminę C, prowadziły również zdrowszy tryb życia niż osoby, które przyjmowały suplement. Tak więc pozostaje niejasne, czy różnice wynikały z witaminy C, czy z innych aspektów ich diety (11Trusted Source).

Inna analiza 13 badań przyjrzała się wpływowi przyjmowania co najmniej 500 mg witaminy C dziennie na czynniki ryzyka chorób serca, takie jak poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi.

Analiza wykazała, że przyjmowanie suplementu witaminy C znacząco obniżyło poziom LDL (złego) cholesterolu o około 7,9 mg/dl i trójglicerydów we krwi o 20,1 mg/dl (12Trusted Source).

W skrócie, wydaje się, że przyjmowanie lub spożywanie co najmniej 500 mg witaminy C dziennie może zmniejszyć ryzyko chorób serca. Jednakże, jeśli już spożywasz dietę bogatą w witaminę C, to suplementy mogą nie zapewnić dodatkowych korzyści dla zdrowia serca.

PODSUMOWANIE

Suplementy witaminy C zostały powiązane ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca. Suplementy te mogą obniżać czynniki ryzyka chorób serca, w tym wysoki poziom we krwi LDL (złego) cholesterolu i trójglicerydów.

Może obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi i pomóc w zapobieganiu atakom podagry.

Podagra to rodzaj zapalenia stawów, który dotyka około 4% dorosłych Amerykanów (13Trusted Source).

Jest niesamowicie bolesny i wiąże się z zapaleniem stawów, zwłaszcza tych z dużych palców u nóg. Osoby z podagrą doświadczają obrzęku i nagłych, silnych ataków bólu (14Trusted Source).

Objawy podagry pojawiają się, gdy we krwi jest zbyt dużo kwasu moczowego. Kwas moczowy jest produktem odpadowym wytwarzanym przez organizm. Przy wysokim poziomie może się on krystalizować i odkładać w stawach.

Co ciekawe, kilka badań wykazało, że witamina C może pomóc w zmniejszeniu kwasu moczowego we krwi i w rezultacie chronić przed atakami podagry.